Начало На преден план Център МИР в Самоков продължава да работи устойчиво с уязвими групи
1804
България

Център МИР в Самоков продължава да работи устойчиво с уязвими групи

Център МИР, който е част от проект „Един подход - много решения.Модел за интегрирано развитие (МИР) в град Самоков“ по програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвимите групи“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 година, продължава да работи устойчиво с уязвими групи. Това съобщиха в интервю Елена Кабакчиева, председател на фондация „Здраве и социално развитие“ и ръководителят на центъра Офелия Садкова.

| 25 Юли 2025, 18:28 ч.
Център МИР в Самоков продължава да работи устойчиво с уязвими групи
Център МИР в Самоков продължава да работи устойчиво с уязвими групи
Снимка © БТА

Център МИР, който е част от проект „Един подход - много решения. Модел за интегрирано развитие (МИР) в град Самоков“ по програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвимите групи“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 година, продължава да работи устойчиво с уязвими групи. Това съобщиха в интервю Елена Кабакчиева, председател на фондация „Здраве и социално развитие“ и ръководителят на центъра Офелия Садкова. 

България върви по опасния път на институционализирана репресия, тя е прикрита

Заради очакваните много високи температури утре, 25 юли, от Българския Червен

Марокански гражданин е бил прострелян при опит за нелегално преминаване на бъ

Над десет нерегламентирани постройки са били съборени в ромската част на перн

Община Димитровград разкрива утре и вдругиден три пункта за безплатна вода за

Център МИР съществува вече три години. Първоначално той е създаден по проект, а сега вече е Център за обществена подкрепа, делегиран от Община Самоков. Екипът на МИР е от 12 души, сред тях има един ръководител, педагози, социални работници, специалисти „Социални дейности“ и психолог, каза ръководителят на центъра Офелия Садкова. По думите й главната идея е да се работи с децата от ранното им развитие. Тя обясни, че програмите им са насочени главно към децата, но работят и с техните родители.

В центъра имат група, наречена „Играй с мен“. Тя се посещава заедно от родители и деца. Има алтернативна детска градина, където се обучават деца, които са отпаднали от останалите детски градини. В центъра има групи за училищна подкрепа, насочена за деца, които искат да надградят знанията си през лятото. Съществува група за родителски умения, както и група за бременни жени. Те се обучават на неща, които ще им помогнат за отглеждането на детето. МИР се посещава и от деца, които не са записани в него. Капацитетът му е 50 души. Садкова обясни, че центърът винаги е пълен. По думите й имат добри резултати и даде пример с дете на около десет години, което не е могло да чете, но след посещения на центъра това се е променило. 

В центъра ще се предоставят функционално свързани услуги за увеличаване на капацитета на родителите и децата и успешната им интеграция във всички сфери на социалния живот, активна работа на терен с изолираната общност с цел нейното стимулиране и активиране към промяна, работа с местните институции и изграждане и повишаване на капацитета на професионалната общност за работа в мултиетническа среда.

По думите на Елена Кабакчиева програмата, която е с фокус върху уязвимите групи, позволява мащаб, време и средства за пилотиране на сериозни иновации в областта на развитието на човешките ресурси. „Това е най-сериозната тема за България и адресира всички елементи, от които зависи ефективността и успехът, като се съчетават услуги за развитие, но и средства за инфраструктура, където да се произвеждат услугите и програмите до непосредствена близост до хората“, разказа тя.

По думите й в център МИР се развиват здраве, образование, социални умения, професионално ориентиране. В центъра освен с деца се работи с родители и с приятелския кръг. „Програмата позволява да работят специалисти по личностно развитие – психолози, социални работници, педагози, медицински кадри и парапрофесионалисти от общността. Тя включва обучение на екипа на центъра“, каза още Елена Кабакчиева.

Пожар, тръгнал от запалено нерегламентирано сметище, унищожи 300 бали фураж в

Общинските съветници в Самоков дадоха съгласие да бъде изработен Подробен уст

Община Шумен да предостави 30 хиляди лева под формата на дарение на Инициатив

Подходът е изключително интегриран. „Най-важното в този  проект е, че се повишава успехът в образованието. Почти всички проекти, насочени към уязвимите групи имат такива цели, но усилията в тази посока през последните 60 години, включително безплатното образование, професионална квалификация, програми за заетост не успяват да променят общата картина, затова тук се налага да се мисли за една сериозна иновация с потенциал, който може да промени ефективността и резултатите“, каза Кабакчиева. 

Според нея идеята за център МИР постоянно се усъвършенства и се подобрява качеството на услугите и програмите. „Голямата разлика е в това, че се поставя много силен акцент върху ранното детско развитие и факторите, от които то зависи. Периодът, в който се случва ранното детско развитие е 50% в първата една година след раждането и до 85% до третата година“, добави още Елена Кабакчиева. Според нея този период подготвя личността на детето към високите съвременни изисквания на образователната система. „Ако не се възползваме от тази възможност максимално да се стимулира интелектуалното, емоционалното и психическото развитие на децата в тази възраст, губим по-нататък тази възможност“, подчерта тя. 

Кабакчиева отбеляза, че образованието е изключително важно и посочи, че е задължително и доброто образование на двамата родители. Важно е да се отбележи, че майката трябва да бъде добре запозната по време на бременността и да знае как да се погрижи за храненето на детето и стимулиране на неговото развитие. „Затова трябва да бъдат обучавани родителите заедно със своите деца или в отделни сесии. Съчетанието на хранене, умения за стимулация и подкрепа на емоционално здраве се случва в център МИР. Това са всички елементи, които правят програмата за ранно детско развитие много успешна. Родителите могат бързо да го оценят и да видят разликата в темповете, които се развиват техните деца. Те започват да мечтаят затова, че децата им ще имат успешно бъдеще и като ученици, и като студенти, и като професионалисти“, посочи още председателят на фондация „Здраве и социално развитие“. 

Според нея е много важно и юношеството. По думите й фондация „Здраве и социално развитие“ има шест центъра, в които се работи по модела за интегрирано развитие (МИР), но в Самоков програмата за младежко включване и развитие е най-успешна. 

В центъра има и лятна академия. Елена Кабакчиева каза, че това е една добра възможност децата да наваксат част от нещата, които не са успели да научат. „Винаги в летните академии има теми, които свързват децата с големия свят“, добави тя. Кабакчиева припомни, че това лято темата на академията е журналистиката, като това дава начин децата да разберат повече за света и да се научат за нещата, които вълнуват обществото. 

Елена Кабакчиева каза още, че моделът на център МИР позволява на децата и техните преподаватели да участват в различни международни и европейски проекти. Екипът на център МИР в Самоков се включва много активно, каза тя. 

Кабакчиева припомни, че в центъра в Самоков участие взимат и родителите, които се интересуват от това какво правят техните деца. По думите й голяма е и ролята на Община Самоков, която търси фондацията като партньор. Проектът е широко оценен и от министерството на образованието и науката. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Монтана ще обнови централния си булевард „Трети март“
След около месец ще започне ремонт на централния булевард на Монтана „Трети март“, съобщи пред журналисти кметът Златко Живков. Ще бъде ремонтиран участък от хотел &bdq ...
От следващите президентски избори зависи накъде и по какъв начин ще се развива България
От следващите президентски избори зависи накъде и по какъв начин ще се развива България, каза ген. Атанас Атанасов, съпредседател на "Демократична България“, в ефира на БНТ. ...
Хеликоптер ще се включи в гасенето на голям пожар в село Илинденци, община Струмяни
Всеки момент хеликоптер ще се включи в гасенето на голям пожар в село Илинденци, община Струмяни, така че да можем в източната част, посока Пирин, да го овладеем. Това каза в ефира ...
Общинските съветници в Угърчин ще гласуват свой Етичен кодекс
Общинските съветници в Угърчин ще гласуват свой Етичен кодекс на заседанието си идната седмица. Предложението е част от дневния ред, публикуван на сайта на Общината. Докладната зап ...
Не е необходимо Община Борован да предприема действия по финансово оздравяване, изтъкна финансовият контрольор Гергана Костова
Не е необходимо Община Борован да предприема действия по финансово оздравяване, тъй като само 36 процента от поетите ангажименти за разходи ще са с местни приходи. Това стана извес ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Монтана ще обнови централния си булевард „Трети март“
След около месец ще започне ремонт на централния булевард на Монтана „Трети март“, съобщи пред журналисти кметът Златко Живков. Ще бъде ремонтиран участък от хотел &bdq ...
Отменено е частичното бедствено положение в Средец
Частичното бедствено положение в град Средец е отменено. Това съобщиха от общинската администрация. Мярката е предприета след извършени 24-часови замервания на качеството на атмосф ...
За пореден месец броят на безработните в област Търговище намалява
За пореден месец броят на безработните в област Търговище намалява. Това показват данните на бюрата по труда в региона, съобщи директорът на Дирекция "Бюро по труда" (ДБТ) в Търго ...
Над 120 човека помагат за гасенето на пожара в землището на село Илинденци
Над 120 човека помагат за гасенето на пожара в землището на село Илинденци. Това каза кметът на община Струмяни Емил Илиев. В момента работи тежка техника. Два булдозера правят пр ...
Аварийно звено-Петрич се включи в гасенето на пожара в землището на село Илинденци
Аварийно звено-Петрич се включи в гасенето на пожара в землището на село Илинденци, община Струмяни. Това каза Кирил Стойков, секретар на Община Петрич и ръководител на Аварийното ...
Тикер в 11:31 ч.
След около месец ще започне ремонт на централния булевард на Монтана „Трет ...
Начало На преден план
1804
България

Център МИР в Самоков продължава да работи устойчиво с уязвими групи

Център МИР, който е част от проект „Един подход - много решения.Модел за интегрирано развитие (МИР) в град Самоков“ по програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвимите групи“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 година, продължава да работи устойчиво с уязвими групи. Това съобщиха в интервю Елена Кабакчиева, председател на фондация „Здраве и социално развитие“ и ръководителят на центъра Офелия Садкова.

| 25 Юли 2025, 18:28 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Център МИР в Самоков продължава да работи устойчиво с уязвими групи
Център МИР в Самоков продължава да работи устойчиво с уязвими групи
Снимка © БТА

Център МИР, който е част от проект „Един подход - много решения. Модел за интегрирано развитие (МИР) в град Самоков“ по програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвимите групи“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 година, продължава да работи устойчиво с уязвими групи. Това съобщиха в интервю Елена Кабакчиева, председател на фондация „Здраве и социално развитие“ и ръководителят на центъра Офелия Садкова. 

Център МИР съществува вече три години. Първоначално той е създаден по проект, а сега вече е Център за обществена подкрепа, делегиран от Община Самоков. Екипът на МИР е от 12 души, сред тях има един ръководител, педагози, социални работници, специалисти „Социални дейности“ и психолог, каза ръководителят на центъра Офелия Садкова. По думите й главната идея е да се работи с децата от ранното им развитие. Тя обясни, че програмите им са насочени главно към децата, но работят и с техните родители.

В центъра имат група, наречена „Играй с мен“. Тя се посещава заедно от родители и деца. Има алтернативна детска градина, където се обучават деца, които са отпаднали от останалите детски градини. В центъра има групи за училищна подкрепа, насочена за деца, които искат да надградят знанията си през лятото. Съществува група за родителски умения, както и група за бременни жени. Те се обучават на неща, които ще им помогнат за отглеждането на детето. МИР се посещава и от деца, които не са записани в него. Капацитетът му е 50 души. Садкова обясни, че центърът винаги е пълен. По думите й имат добри резултати и даде пример с дете на около десет години, което не е могло да чете, но след посещения на центъра това се е променило. 

В центъра ще се предоставят функционално свързани услуги за увеличаване на капацитета на родителите и децата и успешната им интеграция във всички сфери на социалния живот, активна работа на терен с изолираната общност с цел нейното стимулиране и активиране към промяна, работа с местните институции и изграждане и повишаване на капацитета на професионалната общност за работа в мултиетническа среда.

По думите на Елена Кабакчиева програмата, която е с фокус върху уязвимите групи, позволява мащаб, време и средства за пилотиране на сериозни иновации в областта на развитието на човешките ресурси. „Това е най-сериозната тема за България и адресира всички елементи, от които зависи ефективността и успехът, като се съчетават услуги за развитие, но и средства за инфраструктура, където да се произвеждат услугите и програмите до непосредствена близост до хората“, разказа тя.

По думите й в център МИР се развиват здраве, образование, социални умения, професионално ориентиране. В центъра освен с деца се работи с родители и с приятелския кръг. „Програмата позволява да работят специалисти по личностно развитие – психолози, социални работници, педагози, медицински кадри и парапрофесионалисти от общността. Тя включва обучение на екипа на центъра“, каза още Елена Кабакчиева.

Подходът е изключително интегриран. „Най-важното в този  проект е, че се повишава успехът в образованието. Почти всички проекти, насочени към уязвимите групи имат такива цели, но усилията в тази посока през последните 60 години, включително безплатното образование, професионална квалификация, програми за заетост не успяват да променят общата картина, затова тук се налага да се мисли за една сериозна иновация с потенциал, който може да промени ефективността и резултатите“, каза Кабакчиева. 

Според нея идеята за център МИР постоянно се усъвършенства и се подобрява качеството на услугите и програмите. „Голямата разлика е в това, че се поставя много силен акцент върху ранното детско развитие и факторите, от които то зависи. Периодът, в който се случва ранното детско развитие е 50% в първата една година след раждането и до 85% до третата година“, добави още Елена Кабакчиева. Според нея този период подготвя личността на детето към високите съвременни изисквания на образователната система. „Ако не се възползваме от тази възможност максимално да се стимулира интелектуалното, емоционалното и психическото развитие на децата в тази възраст, губим по-нататък тази възможност“, подчерта тя. 

Кабакчиева отбеляза, че образованието е изключително важно и посочи, че е задължително и доброто образование на двамата родители. Важно е да се отбележи, че майката трябва да бъде добре запозната по време на бременността и да знае как да се погрижи за храненето на детето и стимулиране на неговото развитие. „Затова трябва да бъдат обучавани родителите заедно със своите деца или в отделни сесии. Съчетанието на хранене, умения за стимулация и подкрепа на емоционално здраве се случва в център МИР. Това са всички елементи, които правят програмата за ранно детско развитие много успешна. Родителите могат бързо да го оценят и да видят разликата в темповете, които се развиват техните деца. Те започват да мечтаят затова, че децата им ще имат успешно бъдеще и като ученици, и като студенти, и като професионалисти“, посочи още председателят на фондация „Здраве и социално развитие“. 

Според нея е много важно и юношеството. По думите й фондация „Здраве и социално развитие“ има шест центъра, в които се работи по модела за интегрирано развитие (МИР), но в Самоков програмата за младежко включване и развитие е най-успешна. 

В центъра има и лятна академия. Елена Кабакчиева каза, че това е една добра възможност децата да наваксат част от нещата, които не са успели да научат. „Винаги в летните академии има теми, които свързват децата с големия свят“, добави тя. Кабакчиева припомни, че това лято темата на академията е журналистиката, като това дава начин децата да разберат повече за света и да се научат за нещата, които вълнуват обществото. 

Елена Кабакчиева каза още, че моделът на център МИР позволява на децата и техните преподаватели да участват в различни международни и европейски проекти. Екипът на център МИР в Самоков се включва много активно, каза тя. 

Кабакчиева припомни, че в центъра в Самоков участие взимат и родителите, които се интересуват от това какво правят техните деца. По думите й голяма е и ролята на Община Самоков, която търси фондацията като партньор. Проектът е широко оценен и от министерството на образованието и науката. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Монтана ще обнови централния си булевард „Трети март“
От следващите президентски избори зависи накъде и по какъв начин ще се развива България
Хеликоптер ще се включи в гасенето на голям пожар в село Илинденци, община Струмяни
Общинските съветници в Угърчин ще гласуват свой Етичен кодекс
Не е необходимо Община Борован да предприема действия по финансово оздравяване, изтъкна финансовият контрольор Гергана Костова
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юли
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В детайли
Монтана ще обнови централния си булевард „Трети март“
Основна линия
Отменено е частичното бедствено положение в Средец
На преден план
За пореден месец броят на безработните в област Търговище намалява
На преден план
Над 120 човека помагат за гасенето на пожара в землището на село Илинденци
Местен фокус
Аварийно звено-Петрич се включи в гасенето на пожара в землището на село Илинденци
В детайли
От следващите президентски избори зависи накъде и по какъв начин ще се развива България
На преден план
През изминалото денонощие в страната са станали 20 тежки катастрофи с 29 ранени
На преден план
Има евакуирани хора в района на пожара над село Илинденци
Сфера
Няма опасност пожарът в село Илинденци да достигне до населени места, съобщиха от Държавно горско стопанство-Катунци
Местен фокус
Комисията за противодействие на корупцията е излишен, вреден орган и трябва да бъде закрита
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.